Co jakiś czas staramy się oddawać w Wasze ręce poradniki typera pisane z myślą o graczach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z internetowymi zakładami sportowymi. Tak też dzieje się tym razem. Postanowiliśmy bowiem opisać i wyjaśnić krok po kroku, jakie są podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich. Jak można je rozróżniać? Czym różnią się jedne od drugich oraz na co zwracać uwagę podczas ich obstawiania? Za kilka minut poznacie wszystkie rodzaje zakładów bukmacherskich i dowiecie się, jakie są ich wady i zalety, a także gdzie warto je obstawiać. 

Rodzaje zakładów bukmacherskich
Rodzaje zakładów bukmacherskich – co najlepiej obstawiać?

Oferta zakładów od legalnych bukmacherów w Polsce

Polscy typerzy cierpią na kłopot bogactwa. Z dwóch powodów. Po pierwsze lista legalnych bukmacherów z licencją od Ministerstwa Finansów oferujących swój produkt w naszym kraju wydłuża się z każdym rokiem, dlatego w momencie wyboru serwisu, u którego warto zarejestrować konto i wpłacić depozyt graczy czeka nie lada ból głowy. 

Konkurencja na rynku jest tak spora, że coraz więcej operatorów proponuje swoim klientom produkt z najwyższej półki. A pisząc produkt mamy na myśli nie tylko ofertę zakładów, ale całokształt proponowanych usług, czyli chociażby wysokość kursów, promocyjny pakiet powitalny, bonusy okolicznościowe dla stałych graczy, szybkie i bezpieczne opcje płatnicze, itd., itd. 

Drugim problemem jest sama w sobie oferta zakładów, a konkretnie szeroki wybór dostępnych rynków i opcji zakładów. Nie zrozumcie nas źle! Oczywiście, że im szerszy wachlarz oferowanych rynków, funkcji oraz kursów, tym większe pole manewru po stronie typera i większa szansa na ogranie bukmachera w dłuższej perspektywie. 

Tyle tylko, że najpierw trzeba się w tym wszystkim połapać, co przynajmniej na początku drogi może wydawać się nieco skomplikowane. Na szczęście w rzeczywistości jest znacznie łatwiejsze niż na pierwszy rzut oka! Wystarczy poznać podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich i dowiedzieć się, w jaki sposób są one rozliczane. 

Superbet legalny bukmacher onlineBonus
Cashback3500 PLN
Bonus na start200 PLN
Freebet bez depozytu34 PLN
Bonus za aplikację20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.Superbet.pl
Nowa oferta bonusów legalnego bukmachera Superbet

Rodzaje zakładów bukmacherskich – liczba typów na kuponie i sposób rozliczania

Podstawowe kryterium, według którego możemy podzielić rozmaite zakłady bukmacherskie, to ilość selekcji na kuponie oraz metoda, dzięki której zostanie on rozliczony. W ten sposób możemy wyróżnić:

 • Pojedyncze kupony SOLO – podstawowy rodzaj zakładu. Na kuponie znajduje się tylko jeden typ i jeśli okaże się on prawidłowy, wówczas na koncie gracza chwilę później pojawi się wygrana. Jak ją obliczyć? To proste – wystarczy pomnożyć stawkę kuponu przez kurs, na jaki bukmacher wycenił dane zdarzenie (np. stawka 100 PLN x kurs 2.00 daje graczowi wygraną na kuponie 200 PLN, przy czym czysty zysk to 100 PLN). Rzecz jasna powyższy scenariusz nie zakłada 12% podatku obrotowego, jednak nawet na stronach legalnych bukmacherów w Polsce jest możliwa gra bez podatku, a wszystko to za sprawą dość częstych promocji tego typu. Zakłady SOLO są domeną graczy profesjonalnych, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tylko w ten sposób są w stanie zminimalizować ryzyko niepowodzenia i wypracować profit w dłuższej perspektywie. Gdzie obstawiać zakłady SOLO? Idealny byłby bukmacher oferujący wysokie kursy bukmacherskie i grę bez podatku. Oba te warunki spełnia Polski bukmacher forBET, u którego nowi gracze mogą obstawiać zakłady bez podatku przez 14 dni po rejestracji. 
 • Wielokrotne kupony AKO – na kuponie znajduje się dwa lub więcej typów, a żeby zakład był zwycięski to wszystkie selekcje na kuponie muszą okazać się poprawne. Kwota wygranej jest wynikiem mnożenia stawki i wszystkich poszczególnych kursów na kuponie (np. stawka 100 PLN x kurs 2.00 x 2.00 x 2.00 x 2.00 daje graczowi wygraną 1600 PLN, a zatem czysty zysk to 1500 PLN – rzecz jasna również tym razem nie uwzględniamy 12% podatku od obrotu). Wielokrotne kupony AKO są domeną głównie mniej doświadczonych typerów, którym marzą się rekordowo wysokie wygrane przy minimalnej inwestycji. Tyle tylko, że również ryzyko niepowodzenia wzrasta wraz z każdym kolejnym typem na kuponie, dlatego niekończące się akumulatory uważa się za mało opłacalne z punktu widzenia typera. Jeśli jednak już musicie obstawiać wielokrotne kupony AKO, to warto rozejrzeć się za bukmacherem, który zagwarantuje Wam jeszcze wyższe wygrane w przypadku powodzenia. Te są możliwe np. u bukmachera Betclic, który dzięki promocji Multi+ zwiększa wygrane na kuponach AKO o 50%. 
 • Zakłady systemowe – tego rodzaju zakłady to nieco zmodyfikowane wielokrotne kupony AKO. Modyfikacja polega na tym, że aby zakład był zwycięski to nie wszystkie selekcje na kuponie muszą być poprawne. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne zdarzenia na kuponie zostają rozpisane na kilka bloków według życzenia gracza, który określa, że decyduje się np. na system 4/6. Oznacza to, że aby składający się z 6 bloków kupon był zwycięski wystarczy, że 4 z nich będą poprawne. Oczywiście, taka wygrana będzie nieco skromniejsza, niż gdyby wszystkie bloki były prawidłowe, z drugiej strony jednak rozpis systemowy daje graczowi znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa, gdyż jedna czy druga wpadka nie oznacza, że cały kupon ląduje w koszu. Zakłady systemowe obsługuje właściwie każdy szanujący się bukmacher (np. Betfan, Betclic lub Etoto). 
Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Rodzaje zakładów bukmacherskich – podział ze względu na moment postawienia kuponu

Kolejne kryterium dotyczące podziału zakładów bukmacherskich na poszczególne rodzaje można przyjąć biorąc pod uwagę moment postawienia kuponu. Według tej kategorii rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich:

 • Zakłady długoterminowe – w tego rodzaju zakładach zadaniem gracza jest wytypowanie jakiegoś zdarzenia na długo przed jego rozpoczęciem. Gracz może np. wytypować triumf Djokovica w Wimbledonie, który wystartuje za pół roku lub mistrzowski tytuł dla Liverpoolu na długo przed pierwszym meczem Premier League. Sporą zaletą tego typu zakładów są dosyć atrakcyjne kursy, natomiast nie biorą się one znikąd, lecz są efektem ryzyka, jakie podejmuje gracz. W tak długim okresie sporo może się wydarzyć (spadek formy lub kontuzja), dlatego niejednokrotnie nawet wspieranie zdecydowanego faworyta może okazać się taktyką dość ryzykowną. Jaki bukmacher ma najlepsze zakłady długoterminowe? Nie potrafimy wskazać jednego serwisu, gdyż zarówno STS jak i oferta Fortuna, nie mają pod tym względem konkurencji na polskim rynku. 
 • Zakłady przedmeczowe – kolejny rodzaj zakładów bukmacherskich to kupony przedmeczowe, w przypadku których – przynajmniej na pierwszy rzut oka – zadanie typera wydaje się nieco łatwiejsze. Wszystko co musi bowiem zrobić to prawidłowo przewidzieć wynik meczu, który rozpoczyna się lada dzień. Do jego dyspozycji jest zatem mnóstwo aktualnych informacji na temat obu zespołów, posiada także wiedzę dotyczącą niedawnych wyników, kontuzji, formy, itd. Tego rodzaju zakłady to spora szansa na powodzenie, pod warunkiem, że gracz poprzedzi postawienie kuponu solidną i fachową analizą. Gdzie obstawiać zakłady przedmeczowe? Według nas najszerszy wachlarz kursów pre-match czeka na graczy na stronie bukmachera Fortuna. 
STS z kodem promocyjnym BETONLINEBonus
Bonus za depozyt1500 PLN
Zakład bez ryzyka100 PLN
Bonusy za zadania60 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.STS.pl
Aktualna oferta bonusów Polskiego bukmachera STS
 • Zakłady na żywo – najbardziej dynamiczne i wymagające największego doświadczenia oraz skupienia po stronie gracza, który musi reagować w ułamkach sekund i błyskawicznie podejmować decyzję o postawieniu kuponu. Z drugiej strony typer dostaje do ręki sporo narzędzi, które mogą okazać się bardzo przydatne w kontekście postawienia zwycięskiego zakładu. Mamy tu na myśli m.in. potwierdzenie dyspozycji dnia i aktualnej formy, statystyki na żywo oraz możliwość obejrzenia transmisji na żywo w darmowym livestreamie na stronie bukmachera. Wszystko to razem wzięte sprawia, że zakłady na żywo mogą być źródłem nie tylko doskonałej zabawy, ale również sporych i co równie ważne błyskawicznych profitów. Gdzie obstawiać zakłady na żywo? Biorąc pod uwagę bogactwo oferty, liczbę dostępnych rynków i opcji zakładów, a także przydatne narzędzia w postaci statystyk oraz transmisji na żywo naszym zdaniem wygrywa oferta LIVE od bukmachera STS

Rodzaje zakładów bukmacherskich – co jest obstawiane?

Wreszcie ostatnią kategorią, według której można podzielić zakłady bukmacherskie jest ta dotycząca zdarzeń, których wyniki będą obstawiane na kuponie. Jakie rodzaje zakładów bukmacherskich można rozróżnić w ten sposób? Przekonajmy się!

 • Zakłady sportowe – tutaj chyba nie trzeba większych wyjaśnień. Ten rodzaj zawiera kursy na piłkę nożną, tenis ziemny, koszykówkę, siatkówkę, sporty motorowe, itd. Bukmacherzy z najlepszą ofertą zakładów sportowych? Bez dwóch zdań będą to Fortuna oraz STS. To właśnie tam forum bukmacherskie Betonline poleca obstawiać.
 • Zakłady na e-sporty – to kryterium także wydaje się być dosyć klarowne i jasne. W tej sekcji znajdują się kursy na popularne dyscypliny e-sportowe, np. turnieje League of Legends, Dota 2 lub Counter Strike’a. Gdzie obstawiać e-sporty? Sporo kursów tego typu wystawia chociażby bukmacher eWinner. 
typowanie w superbet online z bonusem
Darmowe bonusy i promocje w Superbet online
 • Zakłady na sporty wirtualne – wirtualne rozgrywki z roku na rok zdobywają coraz większą popularność wśród typerów, którzy nie obstawiają prawdziwych spotkań, lecz tylko komputerowe symulacje, których wynik końcowy jest efektem algorytmu. Sporym plusem tego rodzaju zakładów jest dostępność 24h przez 365 dni w roku, a ciekawa oferta zakładów na sporty wirtualne czeka na graczy w Betcris. Bukmacher oferuje bowiem nie tylko kursy na kilka rozmaitych dyscyplin, ale również regularnie organizuje ciekawe promocje dla aktywnych graczy obstawiających sporty wirtualne. 
 • Zakłady specjalne – katalog tego rodzaju zakładów bukmacherskich jest bardzo szeroki, a co się w nim znajdzie zależy właściwie jedynie od pomysłowości bukmachera. Zakłady specjalne mogą bowiem dotyczyć np. polityki, showbiznesu, filmów, pogody, cen walut, itd., a jeśli chodzi o polski rynek, to konkurencji w tej kategorii nie ma bukmacher Betfan. 
 • Zakłady na gry karciane – to jeden z najnowszych pomysłów legalnych bukmacherów w naszym kraju, którzy wykorzystali niszę powstałą na skutek zakazu gry np. w pokera online, więc postanowili umożliwić swoim klientom obstawianie rozgrywki toczącej się przy wirtualnym stole z udziałem krupiera na żywo. Gdzie można obstawiać zakłady na gry karciane? Chociażby u bukmachera Superbet, który oddaje w ręce swoich klientów kursy na Pokera, Wojnę oraz Black Jacka.

5 / 5. Ocen: 4


Bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.Betclic.pl
Bonus 200% do 300 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl